Datum otvaranja: 14 Januar 2019
Rok za prijavu: 4 Mart 2019 - Closed
[Short Description of the C4S (Context, objectives, etc)]
Popis potreba
1. Isporuka energije brodovima tokom faze pristajanja u luci
Tokom 10-satnog boravka u luci, dizelski motori jednog broda mogu potrošiti do 20 tona goriva i proizvesti 60 tona ugljičnog dioksida. To je ekvivalentno ukupnoj emisiji proizvedenoj od 25 srednjih europskih automobila u godini. Ove emisije mogu se smanjiti pametnim, energetskim rješenjima na kopnu. Potaknuti nedavnim zakonodavnim razvojem na području zaštite okoliša, lučke vlasti i brodovlasnici u mnogim dijelovima svijeta pokušavaju smanjiti emisije s ciljem ublažavanja globalnog utjecaja klime. Važna alternativa za smanjenje zagađivača je elektrificiranje dokova, odnosno izgradnja infrastruktura namijenjenih za opskrbu električnom energijom potrebnom za rad pomoćnih brodova tijekom njihovog boravka u luci. Međutim, ove infrastrukture zahtijevaju skupe investicije i odgovarajući sistem distribucije energije, kao i potrebu za proizvodnjom energije na ostalim lokacijama.
Kao što je navedeno u naslovu POTREBA, potrebno je osigurati valjano tehnološko rješenje za elektrificiranje rive koja omogućuje prevladavanje tehnoloških i tržišnih barijera, procjenjujući moguću upotrebu alternativnih izvora energije za proizvodnju električne energije.
2. Uticanje na ponašanje korisnika distribucija LNG
3. Prikupljanje i analiza podataka o energiji
4. Mikroklimatsko poboljšanje
5. Uticanje na ponašanje korisnika
6. Racionalizacija prostora i/ili logistike
7. Metode i rješenja za efikasnu distribuciju kompresovanog zraka i rashladne tečnosti kako bi proizvodni proces učinili efikasnijim
8. Metode za kompletno renoviranje postojećeg Sistema za grijanje, ventilaciju i hlađenje
Prema podacima Evropske komisije, evropski građevinski fond je uglavnom neefikasan, sa 35% zgrada starijih od 50 godina. Ove zgrade, kako javne, tako i stambene i poslovne, karakterišu stari i neefikasni sistemi grijanja, ventilacije i hlađenja. Vanredne intervencije za održavanje neophodne za kompletan remont ovih postrojenja su ekonomski opterećujuće i nužno zahtjevaju zaustavljanje proizvodnje ili potrebu da se ljudi isele na drugo mjesto.
Kao što je navedeno u nazivu potrebe, neophodno je predstaviti metodologiju/ proces korak po korak koji će dovesti do zamjene (djelimične ili ukupne) zastarijelih građevinskih instalacija, s ciljem smanjivanja troškova i optimizacije tehnoloških inovacija u okviru datog konteksta. U tom kontekstu, takođe treba uzeti u obzir upotrebu drugog načina grijanja (kao što je pelet, drvni čips, metan, TNG).
9. Trogodišnja isplativost
10. Korištenje krovova starih zgrada za instaliranje OIE
11. Efikasno upravljanje sistemom rasvjete
12. Smanjenje potrošnje vršnog opterećenja i prekomjerne reativne energije
13. Proizvodnja iz OIE
14. Mobilnost nulte energije za turiste